V predchádzajúcom článku sme predstavili tri knihy z horského prostredia, ktoré chytili za srdce mnoho milovníkov hôr. Dnes prinášame ďalšiu publikačnú činnosť. Vďaka tomu, že turistika získava v posledných rokoch značnú popularitu, rastie aj počet vydaných kníh z danej oblasti. Pre nás je úžasné, že sa môžeme ponoriť do ďalších jedinečných príbehov z miest, kde by mal aj Chuck Norris rozklepané kolená a žiadal by číslo na horskú záchrannú službu.
Šialenstvo v Himalájach
Ísť na himalájske končiare a „osemtisícovky“ je extrémne nebezpečné aj v súčasnosti. Viete si predstaviť, aké to bolo zdolávať neprebádané vrchy v 30-tych rokoch 20. storočia? Ani sa o to nepokúšajte ale rovno sa začítajte do počinu od Scotta Ellswortha s názvom Svet pod ich nohami. Toto dielo získalo ocenenie National Outdoor Book Award ako najlepší počin za rok 2020. Knihe dominuje dráma, napätie a predovšetkým politický boj odohrávajúci sa medzi Veľkou Britániou, nacistickým Nemeckom, či Spojenými štátmi na horách.

Predstaviť si, že títo kamikadze odvážlivci liezli napríklad na Nanga Parbat s výbavou, s ktorou by dnes človek nešiel ani na Hrebienok do Ľadového dómu je niečo čo si zaslúži skutočný obdiv. Publikácia od vydavateľstva Slovenský spisovateľ má 432 strán, avšak keby ich mala aj dvakrát viac, išlo by stále o dychberúce príbehy drsných horolezcov, ktorí raňajkujú Kriváň a na obed majú Kančendžungu s cepínmi ako prílohu.
Cesta hrdinov SNP trochu inak
Keď ste dočítali strhujúce príbehy z najvyšších miest na Zemi a vrátil sa vám tep do prirodzených hodnôt, môžeme predstaviť ďalší knižný počin z turistického prostredia. Pochádza z pera (alebo klávesnice?) Martina M. Šimečku a nesie pomenovanie Príhody tuláka po Slovensku. Skromný rozsah 80 strán, za ktorým stojí vydavateľstvo N Press vznikol viacmenej náhodne. V prvopočiatku išlo o blog, kde autor písal o svojich zážitkoch počas putovania červenou značkou predstavujúcou legendárnu magistrálu tiahnúcu sa naprieč celou krajinou.

Martin M. Šimečka sa vybral na svoju cestu v protismere, keďže začínal na parkovisku nad bratislavskými Krasňanmi. Putovanie (niekedy aj blúdenie) poňal miestami ako priestor na rozjímanie, tým že sa nechal unášať trasou. Nemal žiaden plán ani fixné body, kde a kedy chce prísť. Jednoducho len išiel. Za to treba dať autorovi poklonu, pretože ja som stratený už keď idem do najbližšieho obchodu a nemám zoznam toho čo treba kúpiť. Kniha je plná príbehov o Slovensku ako takom s jeho plusmi i mínusmi. Pokiaľ teda hľadáte niečo „ľahšie“, kde netúžite byť svedkom toho, ako horolezci bojujú o život, Príhody tuláka po Slovensku sú vhodnou voľbou.
Najvyšší z Nízkych…
… to je podnadpis jednej z menej známych knižných počinov venujúcich sa horám. Doteraz sme predstavovali viacmenej známe publikácie so širším dosahom na verejnosť. Tentokrát tu však máme jedno „undergroundové“ dielo. Je to niečo, ako keď nejdete na koncert AC/DC ale niekam do baru s bezprízorným pomenovaním na kapelu s pochybným názvom hrajúcu post melodic new wave grunge a ste milo prekvapený, že prečo ste o tej kapele nevedeli skôr.

Publikácia s názvom Ďumbier, najvyšší z Nízkych… pochádza od Petra Urbana a vyšla vo Vydavateľstve Matice slovenskej. Na 156 stranách sa zahĺbite do príbehov o Ďumbieri a zistíte o ňom informácie, ktoré ste s najväčšou pravdepodobnosťou netušili. Naprieč kapitolami sa napríklad dozviete o pôvode mena, lavínach, pozoruhodnej faune, či povestiach sprevádzajúcich najvyšší vrch Nízkych Tatier.
Kniha od Petra Urbana je nabitá množstvom vedomostí a je cítiť kladný vzťah autora k tomuto majestátnemu vrchu. Na záver však musím upozorniť na fakt, že po prečítaní tohto diela budete mať silné vnútorné nutkanie vyjsť na Ďumbier. Ako som teraz listoval knihu, tak nevysvetliteľne sa mi sám zbalil ruksak a našiel som si v ňom jednom orosené. Nuž, čo sa dá robiť, hor´ sa na Ďumbier!