Turistika a všeobecne turizmus nie je len bezbrehé zdolávanie vrchov. Zahŕňa v sebe taktiež plánovanie, orientáciu v teréne i potrebnú teóriu. Teoretické znalosti a inšpirácie na horské dobrodružstvá môže človek získať z rôznych prameňov. Jedným z takýchto zdrojov sú aj knihy a príbehy od ďalších podobne orientovaných ľudí. V tomto článku prinášame tipy na knihy, ktoré by podľa nás mal turista prečítať.

Zimný prvovýstup na najvyšší vrch Severnej Ameriky

Kým si predstavíme horolezeckú knižnú klasiku ponúkneme niekoľko faktov o Denali. Je to potrebné vzhľadom na to, o aký vrchol ide a kam sa autor knihy s jeho družinou dobrovoľne vydali. Denali, v minulosti nazývané Mount McKinley, dosahuje nadmorskú výšku 6 190 m. Na tento aljašský vrchol musí horolezec (alebo človek bez pudu sebazáchovy) vyjsť viac výškových metrov ako na Mount Everest. Ak si teraz vravíte, že vás dobre zavádzam a mám prestať s pivami na horských chatách, tak sa mýlite. Aj v jednom aj v druhom.

Úpätie Mt. Everestu leží na Tibetskej náhornej plošine vo výške 5 200 m n. m. Úpätie Denali začína na hodnote 700 m n. m. Na himalájsky vrchol musíte vystúpať približne 3 700 m n. m. Na aljašského obra až 5 500 m n. m.! Denali je charakteristické veľmi nízkou teplotou. V nadmorskej výške 4 500 m namerali mrazivých -73,3°C. To je presne o -73,3°C ako by som chcel, aby tam bolo. Už nebudem nikdy nadávať na to, keď mi bude na Téryho chate zima alebo bude fúkať vietor. Nesmiem zabudnúť na poslednú charakteristiku hory – keďže leží vo vyššej zemepisnej šírke, je na nej ešte redší vzduch ako na obdobných vrchoch ležiacich nižšie.

Pokiaľ vás nestriaslo od zimy a úžasu ako mňa, tak kniha od Arta Davidsona – Sto pod nulou je ideálnym čítaním. Je o zimnom prvovýstupe na Denali, ktorý podnikli ôsmi odvážlivci v roku 1967. S minimom vedomostí o prežití v daných podmienkach i veľmi nejasným odhadom čo ich bude v nadmorskej výške čakať. Eufória, strach, hnev, smrť ale aj hľadanie vnútorného ducha a potrebnej motivácie. Toto všetko je opísané na takmer 300 stranách v knihe od vydavateľstva Absynt z roku 2024.

Diviakov Bujón v šumienke

Knižný počin od Miša Diviaka s názvom Bujón v šumienke by mohol evokovať experimentálnu kuchársku knihu s pochybnými receptami. Recepty v tejto knihe sú, ale na úžasné zážitky a pasáže, kde sa pristihnete pri väčšom smiechu, než by ste čakali. Vidíte to premostenie od receptov k horskej knihe? Dávam sám pred sebou dole pomyselný klobúk. Publikácia od vydavateľstva N Press z roku 2022 ponúka takmer 200 strán a 3. rozšírené vydanie s novým príbehom.

Autor sám seba charakterizuje ako horolezca, turistu, cyklistu i skialpinistu. Tvrdí, že v tejto knihe nenájdete svetové výkony alebo prvovýstupy na himalájske vrchy s názvom znejúcim ako pokazená Škoda 120. V publikácii dostanete jedinečné zážitky, životné skúsenosti, slobodu, šťastie i ďalšie veci spojené s čírou láskou k horám. Pri čítaní oceníte ľahký štýl, akým sa podujal napísať túto knihu. Príbehy chytia za srdce i človeka, ktorý nemá vybudovaný vzťah k horám. Pokiaľ teda nechcete začať s „ťažším“ čítaním, akým je počin od Arta Davidsona, tak Bujón v šumienke je ideálnou voľbou.

3 veci, ktoré by ste mali vedieť o Veľkej Fatre!

3 veci, ktoré by ste mali vedieť o Veľkej Fatre!

Veľká Fatra patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické lokality na Slovensku. Veď kto by sa nechcel prejsť po krivkách zvodného hrebeňa za asistencie červeného turistického ...

Keď majú vrchy svoj príbeh

Autor Marián Grebáč v knihe Príbehy vrchov píše o 25 rokoch putovania kopcami a dolinami, ktoré majú nezameniteľné miesto v slovenskej histórii, či literatúre. Navštevuje miesta s jedinečným genius loci a pátra po ich tajomstvách. 25 vrchov a 25 nevypovedaných príbehov je nezvyčajný počin v horskej literatúre. Väčšina z nás pravdepodobne pozná význam Kriváňa alebo Kráľovej hole v slovenskej kultúre. Čo však ponúka a skrýva napríklad Chleb, Veľká Rača, Klenová či Pachoľa?

Poďte sa zahĺbiť do tajov slovenských hôr a zistiť, prečo sú vyhľadávané v pozitívnom a niekedy i menej veselom kontexte. V tomto prípade platí, že ľudia menia hory ale následne aj hory menia ľudí. Osobne som knihu čítal dlhší čas, pretože niektoré pasáže treba viac precítiť, prípadne sa k nim opakovane vrátiť. Na necelých 200 stranách v knihe vydanej v roku 2018 vydavateľstvom DAJAMA si príde na svoje každý milovník literárnej tvorby spojenej s horami.

Použitý zdroj:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Denali